18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Młodzież z Chorwacji na praktykach w Świętokrzyskiem

Młodzież z Chorwacji na praktykach w ŚwiętokrzyskiemW ramach programu Erasmus+ w naszym regionie odbywali praktyki uczniowie szkoły średniej z Chorwacji (Gospodarska škola Čakovec), którzy realizowali program pod nazwą INTER AGRO FLORA. W jego ramach młodzież chorwacka odbywała praktyki zawodowe w gospodarstwach wskazanych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu. Uczestnicy programu mieli również okazję poznać zabytki i atrakcje turystyczne regionu świętokrzyskiego, m.in. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.


Celem projektu jest wzmocnienie wiedzy, umiejętności i odkrywanie nowoczesnych technologii produkcji. Oprócz umiejętności zawodowych, kładzie się nacisk na zwiększenie autonomii uczniów, poznawanie innych kultur i języków.

Unijny program ERASMUS PLUS jest programem na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Działania realizowane w jego ramach dotyczą efektywnego wykorzystywania potencjału umiejętności ludzkich i kapitału społecznego Europy wykorzystując zasadę uczenia się przez całe życie przez powiązanie wsparcia na rzecz uczenia się formalnego, pozaformalnego i nieformalnego w różnych dziedzinach. Program zwiększa również możliwości z zakresu współpracy i mobilności dotyczące krajów partnerskich, przede wszystkim w dziedzinie szkolnictwa wyższego i kształcenia młodzieży.

W ramach programu siedmioro uczniów z Gospodarska škola Čakovec o profilu rolniczym odbywało praktyki zawodowe w gospodarstwie sadowniczym przy zbiorze jabłek.

Jednym z punktów programu praktyki była wizyta w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Mokoszynie – Sandomierzu, w której dyrektor szkoły pan Marek Niedbała wraz z pracownikami przygotowali krótką prezentację na temat historii, działalności i oferty szkoleniowej. Następnie uczniowie wraz z opiekunem Zvonimirem Siladi zostali oprowadzeni po szkole, gdzie mogli naocznie zobaczyć w jakich klasach uczą się ich rówieśnicy z polskiej, bliźniaczej do ich szkoły. Miłą niespodzianką były warsztaty florystyczne, przygotowane przez panią Lidię Kosanowską. Uczennice II klasy technikum w zawodzie architektury krajobrazu i młodzież chorwacka wspólnie układali jesienne kompozycje kwiatowe. „Pomostem językowym” między grupą młodzieży chorwackiej i polskiej była pani Anna Dominikiewicz, która tłumaczyła w języku angielskim. Jak powiedział opiekun grupy Zvonimir Siladi, po tygodniu spędzonym w sadzie przy zbiorze jabłek, wizyta w ZSzCKR w Sandomierzu przypomniała im, że są oni częścią większej społeczności uczniowskiej na całym świecie.

Po wizycie w szkole młodzież chorwacka – dzięki uprzejmości kapitana żeglugi śródlądowej Pana Tadeusza Prokopa – mogli odbyć krótki rejs po Wiśle, poznając i podziwiając zabytki Sandomierza od strony rzeki.

Kolejnego dnia uczniowie z Chorwacji wraz z opiekunem ze strony ŚODR panem Piotrem Lisowskim odwiedzili Grupę Producencką regionu sandomierskiego „Złoty Sad”, gdzie zapoznali się z zasadami działania grupy, zobaczyli komory chłodnicze, zapoznali się z działaniem komór KA i ULO, wymogami temperaturowymi, wilgotnościowymi, itp.

Po wizycie w grupie uczniowie otrzymali z rąk dyrektora ŚODR O/Sandomierz pana Piotra Lipińskiego certyfikaty praktyki, po czym wyruszyli do Krakowa, gdzie zwiedzali jego zabytki. Kolejnym punktem pobytu w Polsce było zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, oraz zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.


Małgorzata Miłek

Galeria:

Zdjęcia: Małgorzata Miłek, Piotr Lisowski