18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Zadbajmy o zwierzęta zimą

Zadbajmy o zwierzęta zimąZima to trudny okres dla zwierząt domowych. Skutki niekorzystnej aury odczuwają szczególnie dotkliwie te zwierzęta, które przez cała dobę przebywają na podwórzu. W tym okresie psy podwórzowe wymagają specjalnej opieki. Sprawdźmy stan budy. Jej uszczelnienie i ocieplenie nie jest przecież związane z dużymi  kosztami. Wystarczy po prostu naprawić to co najważniejsze, a do środka włożyć słomę czy siano. Wykładanie budy kocami czy innymi tkaninami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ chłoną wilgoć i zamarzają.

 

Przy niskich temperaturach ważne jest, aby pies odizolowany był od wilgoci. Dobre efekty daje również ocieplenie ścian, dachu i podłogi styropianem. Sprawdźmy czy dach nie przecieka, a budy nie ustawiajmy bezpośrednio na ziemi. Dobrze jest usytuować ją w miejscu osłoniętym od wiatru. Najlepiej w zadaszonym kojcu. Niezmiernie ważne jest dobranie wielkości budy do rozmiarów psa. Mały pies w zbyt dużej budzie nie ogrzeje się, a duży w za ciasnej nie będzie mógł się ruszać – w bezruchu szybciej zmarznie. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Sprawmy naszym stróżom porządną budę zamiast starej beczki lub szałasu z eternitu

 

Należy również zadbać o możliwość ruchu. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. Jeśli już pies musi zostać na dworze, zróbmy dobre ogrodzenie i spuśćmy go z łańcucha – niech się rusza, żeby było mu cieplej. Polskie prawo dopuszcza trzymanie psów na łańcuchach. Zbyt krótki łańcuch nie będzie dawał możliwości rozgrzania się. W okresach silnych mrozów wpuśćmy psa choć na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż). Psy starsze i schorowane bezwzględnie powinny przeczekać zimę w cieplejszym pomieszczeniu. Psy seniorzy marzną szybciej niż psi młodzieńcy.

 

Należy również pamiętać o tym, że zwierzęta, które przez cały rok przebywają na zewnątrz przyzwyczaiły się do niskich temperatur. Nie jest więc korzystne dla ich zdrowia fundowanie im huśtawki termicznej. Unikajmy umieszczania ich w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi powyżej 15 stopni. Nie należy również umieszczać ich legowisk w pobliżu grzejników. Zastąpmy też kolczatki i metalowe kagańce skórzanymi, bo mogą odmrażać.

Wszystkie zwierzęta przebywające w niskich temperaturach, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe, wysokoenergetyczne i zawierało dużo białka. W przypadku gdy pies jest karmiony suchą karmą, można polać ją ciepłą wodą. Nie zwiększymy w ten sposób kaloryczności posiłku, ale zapewnimy zwierzakowi ciepłe jedzenie. Należy również obalić mit, że zwierzęta uzupełniają niedobory wody śniegiem. Odwodnienie kojarzy się nam zazwyczaj z latem, a nie zimą. W tym okresie jednak woda zamarza i w takiej postaci jest niedostępna dla psów. Konieczne jest podawanie czystej i ciepłej wody kilkakrotnie w ciągu dnia.

W okresach niskich temperatur zwierzęta podwórzowe, szczególnie koty, chętnie ogrzewają się w pobliżu ciepłych silników samochodowych. Przed odpaleniem samochodu należy obejrzeć go z każdej strony i postukać w maskę, aby wypłoszyć ogrzewającego się kota.

Zwierzęta domowe, jeśli już je posiadamy potrzebują opieki. Jako ich właściciele powinniśmy upewnić się, że są one dobrze przygotowane do zimowych miesięcy. Odpowiedzialność za każdą istotę żywą utrzymywaną w gospodarstwie jest naturalnym obowiązkiem każdego gospodarza. Należy też zwracać uwagę na bezpańskie psy, aby nie czyniły szkód wśród zwierząt leśnych i polnych. One też są osłabione zimą. Bądźmy wrażliwi i pomagajmy przetrwać ten trudny czas tak bezbronnym istotom.

 

Marta Ośka
marta.oska@sodr.pl