21 Luty 2018    |    Eleonora, Feliks, Kiejstus

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Wiejskie Gospodarstwo Domowe

 


 Nowoczesność i tradycja w Radoszycach

Nowoczesność i tradycja w RadoszycachŚwięta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych. Tradycje jakie się z nimi wiążą to zapach świerku, z którego robimy stroiki na stół, pięknie przystrojona choinka, od której czujemy piękny leśny zapach, pomarańcza nakłuwana goździkami, a także siano i orzechy. Takie choinki z siana robiły Panie 15 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radoszycach w ramach warsztatów pn. Tradycyjne zawody i rękodzieło „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu”.

Panie postawiły na tradycję i zrobiły choinkę z siana udekorowaną w orzechy z laskami cynamonu, ale były i też takie Panie, które postawiły na nowoczesność i kolory, które wykonywały z wielką pasją choinki z makaronu i zdobiły kolorowo. Poprzez pokaz pokazano aktywne, twórcze i miłe spędzenie wolnego czasu, poszerzanie swoich umiejętności, rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych. Świąteczną atmosferę wprowadziła również Pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radoszycach częstując uczestników pokazu ciepłą herbatą i piernikami. 

Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:
 

Magiczny czas w Rogowie

Magiczny czas w RogowieOkres Bożego Narodzenia to dość magiczny czas. Aby należycie się do niego przygotować, powinniśmy zadbać nie tylko o choinkę i stół, ale także o resztę wystroju mieszkania. W sklepach możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju dekoracje świąteczne, ale najlepiej wykonać coś własnego. Do takiego pomysłu doszły Panie z miejscowości Rogów w gminie Końskie, gdzie w środę 13 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury, uczestniczyły w pokazie pt. Tradycyjne zawody i rękodzieło „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu”.

Zawsze dobrym pomysłem jest tradycyjna choinka. Panie wykonały dwa rodzaje choinek – trochę z tradycji i trochę z nowoczesności. Jednak zapach siana, suszonych owoców, lasek cynamonu dopasował się do wystroju wnętrza bożonarodzeniowych dekoracji i był najciekawszym sposobem wykonanych choinek pośród uczestniczek.

Pokaz w danym dniu poprzedziło wśród uczestników szkolenie pt. Tradycyjne zawody i rękodzieło. Zawody, którym grozi wymarcie – pomysł na biznes, które było poniekąd wprowadzeniem do tradycji życia wiejskiego. Praca rękodzielnicza, która kiedyś nie była niczym nietypowym, obecnie jest zjawiskiem chronionym również ze względów artystycznych. Obecnie wiele z produktów rękodzielniczych oraz smakołyków pachnących wsią można podziwiać i smakować na rozmaitych festiwalach lub targach sztuki ludowej w całej Polsce.

Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:


Z rękodziełem w Rogowie…

Z rękodziełem w Rogowie…Rękodzieło to pasja, która wymaga określonych cech charakteru. Owszem, wszyscy różnimy się od siebie, ale z pewnością istnieją rzeczy, które nas łączą. Wśród nich niewątpliwie wymienić trzeba kreatywność, otwartość, wrażliwość i cierpliwość. Posiadanie zbliżonych priorytetów czy poglądów sprawia, że łatwiej nam się zrozumieć z koleżankami i kolegami. Czasem nie potrafimy zrezygnować z rzeczy lub czynności, będących „złodziejami czasu”, jak przeglądanie portali społecznościowych, wylegiwanie się na kanapie czy ploteczki z sąsiadką. Wspaniałą alternatywą dla nich może być pasja związana z rękodzielnictwem.

Tak było tym razem w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie, gdzie zostałam zaproszona przez Urszulę Nowicką na przeprowadzenie pokazu „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu” w ramach działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi. Pokaz ten przeprowadziłam wśród mieszkańców Rogowa i Baryczy z gminy Końskie. Wśród uczestników swoich sił próbowały panie z zespołu ludowego „Rogowianka”, które na co dzień pięknie śpiewają w zabawny i barwny sposób opowieści o życiu i mieszkańcach Konecczyzny, a tym razem pięknie odnajdowały się w robieniu kwitków z krepiny. Można by rzec, że robiły to śpiewająco… z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością.

Ideę organizacji takiego pokazu poparł obecny sołtys Rogowa wraz z małżonką. Wyraził duże zadowolenie aktywnością i obecnością pań, a przede wszystkim wykonanymi bukietami. Zachęcił i zaprosił do kultywowania tradycji rękodzielniczych na ich terenie.


Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:

 


Działają i do Woli Szkuckiej zapraszają

Działają i do Woli Szkuckiej zapraszają30 maja br. zagościłam w Woli Szkuckiej, gdzie swoich umiejętności rękodzielniczych próbowały panie z terenu gminy Fałków. Pokaz pn. „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu” w ramach działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi przeprowadziłam tym razem w świetlicy wiejskiej dla 13 osób dorosłych i kilkoro dzieci, które również chętnie i bardzo aktywnie pracowały. Paniom z tego terenu, również nie brakuje werwy do działania na rzecz swoich społeczności lokalnych. Kobiety poznały różne techniki robienia kwiatków z krepiny, które na co dzień można wykorzystać nie tylko do bukietów, ale również do innych dekoracji. Poznały także metodę robienia kwiatków przypominających storczyki oraz nauczyły się robić kwiatki metodą tasiemkową. Ta ostatnia metoda – troszkę już w nowym stylu, cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale jednak najlepszą i najciekawszą metodą okazały się kwiatki wykonywane z kolorowych rajstop. Panie są bardzo otwarte i zapraszają do siebie wszystkie te osoby kochające rękodzieło, które coś umieją i swoją wiedzą się z nimi podzielą. Póki co nie jestem artystą profesjonalnym lecz amatorką, ale kocham to co robię i robię to co kocham, a jednocześnie zarażam rękodziełem inne osoby. Uważam, że rękodzieło jest bardzo „kobiece”.

Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:
Aktywni seniorzy

Aktywni SeniorzyTym razem, 29 marca 2017 roku, zagościłam w Dziennym Domu Opieki Senior Wigor w Pilczycy, gdzie miałam przyjemność poprowadzić pokaz pn. „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu” w ramach działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi. Nie da się ukryć, że na co dzień w Dziennym Domu Opieki Senior Wigor w Pilczycy seniorzy dość aktywnie spędzają czas wykonując różne prace rękodzielnicze. Są Oni jednak chłonni wiedzy, bo ciągle poszukują nowych inspiracji. Dotychczas specjalizowali się w pracach origami, ale postanowili to zmienić i zacząć coś nowego i wyszukanego. Rękodzieło wraca do łask, a wraz z nimi zainteresowanie różnymi technikami. Tym razem uczestnicy pokazu z Pilczycy, chcieli poznać różne techniki robienia kwiatków z krepiny, które na co dzień można wykorzystać nie tylko do bukietów, ale również do palm wielkanocnych. Poznali również metodę robienia kwiatów z wytłaczanek do jajek. Zobaczyli jajka wielkanocne wykonywane z papieru kolorowego, ale przede wszystkich nauczyli się robić kwiatki metodą tasiemkową. Ta ostatnia metoda – troszkę już w nowym stylu, cieszyła się największym zainteresowaniem, a nie jest wcale taka łatwa i zdecydowanie łatwiejsza dla Pań.

Takie spotkania jak w Dziennym Domu Opieki Senior Wigor w Pilczycy służą nie tylko integracji, ale i międzypokoleniowej wymianie wiedzy, umiejętności i pasji. Można zauważyć, że mieszkańcy z terenu tej gminy nie lubią bezczynności, a spotkania upływają w wiosennej aurze i z wiosenną energią.

Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:
Aktywni podczas ferii

Aktywni podczas feriiByły to już kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych 2017, których pomysłodawczynią była pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Smykowie Sylwia Mogielska. Program ferii zawierał interesujące pomysły jak aktywnie, bezpiecznie i ciekawie spędzić międzysemestralną przerwę. 6 lutego odbył się pokaz dla dzieci, który to miałam przyjemność przeprowadzić pn. „Współczesne rękodzieło – stare w nowym stylu” w ramach działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi. Rękodzieło czyli twórcze wykorzystanie własnego potencjału było bardzo widoczne podczas zajęć, a przyznać należy, że tego potencjału im nie brakuje. Przedstawiłam uczestnikom wiele możliwości prac rękodzielniczych. Były to m.in. jajka styropianowe wykonane metodą z kolorowego papieru, różne motywy kwiatów wykonanych z krepiny i tasiemki satynowej oraz ramki styropianowe na zdjęcia zdobione różnymi motywami. Najprostszą pracą podczas tego spotkania – jak się okazało – była ostatnia forma czyli ramki ozdabiane kolorowymi taśmami, cekinami, serduszkami i kwiatuszkami. Patrząc na dzieci i młodzież w różnym przedziale wiekowym, prace przez nie wykonywane sprawiały im wielką satysfakcje i dużo radości.

Halina Szymańska
Starszy specjalista z działu ROW

Galeria:
Kazimierzanie poznają Sandomierskie Smaki

Kazimierzanie poznają Sandomierskie SmakiW słoneczną niedzielę, 25 września, mieszkańcy powiatu kazimierskiego wzięli udział w wyjeździe do ziemi sandomierskiej. Uczestnicy, w większości kobiety, korzystali z atrakcji, jakie czekają dla podróżnych w Sandomierzu i jego okolicach. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z dziedzictwem kulinarnym tego regionu oraz ukazanie go jako elementu promocji.

Czytaj więcej...


 Rusza nabór wniosków dotyczących wsparcia na „małe przetwórstwo”

Rusza nabór wniosków dotyczących wsparcia na „małe przetwórstwo”Od 29 września do 28 października 2016 roku można będzie składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski będzie można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce realizacji operacji. Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.

Czytaj więcej...


Królowa jest tylko jedna. Marchewka!

Królowa jest tylko jedna. Marchewka!To już trzynasta edycja Marchewkowego Święta, która odbyła się w Sielcu Kolonii. 4 września 2016 roku licznie przybyli goście wzięli udział w festynie. „Królowa jest tylko jedna. Marchewka!” – to hasło obowiązywało podczas najstarszej w naszym województwie imprezy tego typu. Festyn organizowany jest od 2004 roku, czyli od roku założenia Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców „Sielec”. Marchewkowe Święto wywalczyło swoją pozycję w regionie. Podczas corocznych obchodów festyn cieszy się bardzo dużą popularnością. Imprezę wymyślił oraz pielęgnuje jej tradycję Mirosław Fucia – prezes Spółdzielni. Corocznie festyn organizowany jest na placu należącym do Spółdzielni.

Czytaj więcej...


Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskim

Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskimW niedzielę 28 sierpnia w Bejscach odbyło się tegoroczne kazimierskie Święto Plonów. Uroczystości zainaugurowała Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja, którą koncelebrowało trzech księży pod przewodnictwem dziekana dekanatu skalbmierskiego ks. kan. Mariana Fatygi. Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dęta pod batutą Radosława Kornasia przemaszerował następnie do amfiteatru, gdzie licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w części obrzędowej dożynek powiatowych.

Czytaj więcej...


Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie

Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjny czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest dziękczynieniem za zebrane plony. Barwny korowód dożynkowy delegacji wieńcowych wszystkich miast i gmin tworzących powiat sandomierski prowadzony przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe rozpoczął w niedzielę 28 sierpnia powiatowo-gminne uroczystości dożynkowe w Łoniowie. Po przemieszczeniu się korowodu do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie odprawiona została msza święta, w czasie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb z tegorocznych zbiorów.

Czytaj więcej...


IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w BałtowieW tym roku IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie poświęcone było zyskującej coraz większe zainteresowanie apiterapii. Święto to odbyło się 19-21 sierpnia na terenie bałtowskiego kompleksu turystycznego. Uczestniczyli w nim pszczelarze z całej Polski oraz delegacje z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Właściciele pasiek oraz goście mogli przez 3 dni zwiedzać stoiska, na których można było zaopatrzyć się we wszystkie artykuły oraz nowinki dotyczące hodowli pszczół, np. nowoczesny sprzęt, wykonane z różnych tworzyw ule, różne rodzaje miodów, a także kosmetyki wyprodukowane na ich bazie.

Czytaj więcej...


 

„Perły” 2016 dla produktu z województwa świętokrzyskiego

„Perły” 2016 dla produktu z województwa świętokrzyskiegoKapituła krajowa konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” przyznała statuetkę „Perły” 2016 dla „Dziabanej bułki z Wąchocka” z piekarni Sajeckiego Sławomira w Wąchocku. To już dwudziesta druga Perła dla produktu tradycyjnego z naszego regionu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Perły przyznawane są od 2003 roku, a ich wręczanie odbywa się podczas wielkiego finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w trakcie Międzynarodowych Targów POLAGRA w Poznaniu.

Czytaj więcej...


III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach

III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach 21 sierpnia 2016 roku podczas Dożynek Gminnych w Kijach (powiat pińczowski) Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe rywalizowały o nagrodę imienia Księdza Władysława Siarkowskiego w III Konkursowym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie”. Organizatorem konkursu była Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach, a patronat objęły nad nim Radio Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Czytaj więcej...


 VIII Świętokrzyski Konkurs na Nalewkę Miodową i Miód Pitny

VIII Świętokrzyski Konkurs na Nalewkę Miodową i Miód PitnyŚwiętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza do udziału w VIII edycji krajowego konkursu na Nalewkę Miodową i Miód Pitny, który odbędzie się 4 października 2016 roku. Konkurs ma na celu promocję produktów regionalnych i tradycyjnych, w których jednym ze składników jest miód pszczeli. Udział w nim mogą wziąć wszystkie osoby pełnoletnie, które w domowych warunkach, według stworzonych przez siebie lub starych rodzinnych receptur tworzą niepowtarzalne nalewki i miody pitne.

Czytaj więcej...


 Uczestnicy projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków z wizytą na Lubelszczyźnie

Uczestnicy projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków z wizytą na LubelszczyźnieW ramach projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków od 7 do 9 czerwca br. grupa 56 osób z powiatów kieleckiego, ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego gościła z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie. Organizatorem wyjazdu był Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a gospodarzem pobytu Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” oraz Lokalna Grupy Działania „Zielony Pierścień” w Kośminie (gmina Żyrzyn).

Czytaj więcej... Królowa jest tylko jedna. Marchewka!

Królowa jest tylko jedna. Marchewka!To już trzynasta edycja Marchewkowego Święta, która odbyła się w Sielcu Kolonii. 4 września 2016 roku licznie przybyli goście wzięli udział w festynie. „Królowa jest tylko jedna. Marchewka!” – to hasło obowiązywało podczas najstarszej w naszym województwie imprezy tego typu. Festyn organizowany jest od 2004 roku, czyli od roku założenia Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców „Sielec”. Marchewkowe Święto wywalczyło swoją pozycję w regionie. Podczas corocznych obchodów festyn cieszy się bardzo dużą popularnością. Imprezę wymyślił oraz pielęgnuje jej tradycję Mirosław Fucia – prezes Spółdzielni. Corocznie festyn organizowany jest na placu należącym do Spółdzielni.


W tym roku ten wyjątkowy dzień obchodzono w dwóch odsłonach. W pierwszej części odbyła się konferencja w plenerze. Jej tematem przewodnim było „Przechowalnictwo a jakość warzyw”. Uczestnikami byli nie tylko członkowie spółdzielni, ale również rolnicy niezrzeszeni. Mieli oni okazję zapoznać się z informacjami przekazywanymi przez ekspertów w tej dziedzinie.

Druga część to występy artystyczne. Podczas każdego święta marchewkowego członkowie spółdzielni wraz z prezesem starają się, aby zaprezentować uczestnikom jak najatrakcyjniejszy program artystyczny. Tak było i w tym roku. Każdy miał możliwość by znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy mogli podziwiać między innymi Dzieci z Zespołu Szkół z Topoli , uczniów ze szkół w Sokolinie i Skalbmierzu oraz uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, którym przygrywał zespół Rewers. Były cygańskie rytmy oraz brawurowy rock’and’roll. W części artystycznej wziął również udział Leszek Wawrzyła – Chłop Roku 2016. Prezes Mirosław Fucia poprowadził „mistrzostwa świata w tarciu marchewki” – konkurs, w którym wzięły udział trzy panie i jeden pan. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach. Występy artystyczne zakończył występ gwiazdy wieczoru, popularnego zespołu „Łzy”. Jednak festyn na tym się nie skończył, dla tańczących przewidziano zabawę do białego rana, którym przygrywał „Rewers”.

Innowacją wprowadzoną przez Karolinę Leśniowską – pracownicę ŚODR w Modliszewicach PZD Kazimierza Wielka, która czuwała nad przebiegiem uroczystości, było zorganizowanie gier i konkursów dla najmłodszych uczestników. Zabawy, oprócz tego, że przyniosły wiele radości, to były jeszcze zdrowe i smaczne. Najmłodsi mieli za zadanie m.in. wypić świeży sok z marchwi lub wziąć udział w wyścigach na łowienie marchwi z wody.

Imprezie w Sielcu towarzyszyła wystawy ciągników i sprzętu rolniczego, prezentacje nowych odmian warzyw. Były także stoiska starostwa powiatowego, szkół, firm i instytucji oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Oczywiście na spotkaniu nie zabrakło wielu znamienitych gości. W oficjalnej części obchodów uczestniczyli: poseł Krystian Jarubas, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusz Piecyk, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Opilska, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak, Radny Powiatu Marek Augustyn, Sekretarz Zbigniew Cichoń, Wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, Sekretarz Gminy Agata Wróbel, Dyrektor PUP Edward Kulpa, Kierownik PZD w Kazimierzy Wielkiej Małgorzata Magnes wraz z pracownikami, Kierownik BP Janusz Skoczek oraz wielu, wielu innych.

Podniosłego i radosnego nastroju nie popsuła również pogoda – było ciepło i słonecznie. Organizatorzy mają nadzieję, iż kolejne tego typu spotkanie będzie równie satysfakcjonujące dla uczestników.

Karolina Leśniowska

Galeria:

Zdjęcia: Marta Gajda Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskim

Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskimW niedzielę 28 sierpnia w Bejscach odbyło się tegoroczne kazimierskie Święto Plonów. Uroczystości zainaugurowała Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja, którą koncelebrowało trzech księży pod przewodnictwem dziekana dekanatu skalbmierskiego ks. kan. Mariana Fatygi. Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dęta pod batutą Radosława Kornasia przemaszerował następnie do amfiteatru, gdzie licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w części obrzędowej dożynek powiatowych.


Po wysłuchaniu pieśni o Bejscach w wykonaniu miejscowej młodzieży oraz hymnu narodowego, rozpoczęto staropolski obrzęd. Starostowie dożynek – Marzena Głowacz z Piotrkowic i Mariusz Celuch z Zięblic – wnieśli na scenę amfiteatru dorodne bochny chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów, które wręczyli gospodarzowi dożynek – Staroście Kazimierskiemu Janowi Nowakowi, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi i wójtowi gminy Bejsce Józefowi Zuwale z prośbą o sprawiedliwe dzielenie, by chleba wystarczyło dla wszystkich. Następnie starostowie i samorządowcy kroili chleb i częstowali nim wszystkich zgromadzonych.

W swym wystąpieniu starosta Jan Nowak, nawiązując do tradycji Święta Plonów powiedział m.in. „Od wieków, wzorem naszych przodków dziękujemy rolnikom za ich wierne trwanie w rolniczym trudzie, w tej szczególnej służbie żywicieli narodu. Ta prastara uroczystość kończąca żniwa jest bardzo głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze – w kulturze polskiej wsi. Jakże zmieniła się polska wieś, a idea tego święta pozostała. To jest dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i dla chleba”. Głos zabierali także zaproszeni goście.

W części obrzędowej na scenie prezentowane były pięknie uwite wieńce, a gospodynie (i gospodarze) w dowcipnych słowach „ośpiewywały” swe arcydzieła sztuki ludowej. Przed sceną ustawiono 5 wieńców reprezentujących 5 gmin powiatu, zaś obok wieńce ze wszystkich sołectw gminy Bejsce. Komisja najwyżej oceniła wieniec z Czyżowic, reprezentujący na dożynkach powiatowych gminę Bejsce. Oznacza to, że będzie on reprezentował powiat kazimierski na dożynkach wojewódzkich. Rozstrzygnięto też konkurs Piękna i Bezpieczna Zagroda 2016, w którym główny laur przypadł Aleksandrze i Dariuszowi Piotrowskim z Ciuślic – gmina Czarnocin. Dyplomy laureatom wręczył starosta Jan Nowak.

Występy artystyczne rozpoczęły na ludowo Gabułtowianki, następnie zaprezentowały się zespoły Sami Swoi i Bejscowianie. Na zakończenie w programie „Wehikuł czasu” przypomniano znane przeboje lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Gościem honorowym niedzielnej imprezy był eurodeputowany Czesław Siekierski. W dożynkach uczestniczyli również włodarze wszystkich gmin powiatu kazimierskiego, Zarząd Powiatu i radni, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego Tadeusz Kowalczyk, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, księża, dyrektorzy instytucji powiatowych i rolniczych, służby mundurowe.

Do podniosłego nastroju Święta Plonów dostroiła się także aura. Było słonecznie i ciepło. Dopiero po zapadnięciu zmroku zrobiło się chłodniej i ruszyła tradycyjna zabawa ludowa.

Karolina Leśniowska


Galeria:


Zdjęcia: Zdzisław Pilarski

  Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie

Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjny czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest dziękczynieniem za zebrane plony. Barwny korowód dożynkowy delegacji wieńcowych wszystkich miast i gmin tworzących powiat sandomierski prowadzony przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe rozpoczął w niedzielę 28 sierpnia powiatowo-gminne uroczystości dożynkowe w Łoniowie. Po przemieszczeniu się korowodu do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie odprawiona została msza święta, w czasie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb z tegorocznych zbiorów.


Po mszy świętej nastąpiły tradycyjne uroczystości dożynkowe, rozpoczęte wystąpieniem starosty sandomierskiego Stanisława Masternaka, który wraz z wójtem Gminy Łoniów przywitał wszystkich gości m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów, delegacje gmin z wieńcami dożynkowymi, mieszkańców okolicznych gmin, delegacje z Ostroga na Ukrainie oraz Pińska na Białorusi. Dożynki zawsze były okazją do podsumowań i wręczania nagród. Tak stało się również i w tym roku gdzie podsumowana została kolejna edycja konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku", w którym zwyciężyli państwo Jolanta i Mariusz Chmielowie ze Skrzypaczowic w gminie Łoniów. Przerywnik części artystycznej stanowiło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po burzliwych obradach komisja konkursowa wybrała wieniec gminy Łoniów, który 4 września będzie reprezentował powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła także wystawa, na której prezentowały się firmy i organizacje związane z rolnictwem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez pracowników ŚODR w Modliszewicach PZD Sandomierz. Była kolorowa i apetyczna z racji dużej ilości owoców, warzyw, zbóż i kwiatów ułożonych w ciekawą ekspozycje. Zwiedzający chętnie korzystali z praktycznych porad pracowników obecnych na stoisku ŚODR oraz nabyli wydawnictwa naszej firmy. Następnie czas należał do artystów, było wiec już tylko wesoło nie zabrakło muzyki i tańca a całość uzupełniała szeroka gama różnego rodzaju stoisk co dało jarmarczno-świąteczny nastrój.

Monika Bernaś

Galeria: III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach

III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach 21 sierpnia 2016 roku podczas Dożynek Gminnych w Kijach (powiat pińczowski) Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe rywalizowały o nagrodę imienia Księdza Władysława Siarkowskiego w III Konkursowym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie”. Organizatorem konkursu była Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach, a patronat objęły nad nim Radio Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.


W tym roku w przeglądzie pieśni ludowej udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Górek, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Włoszczowice „Wesołe Gosposie”, kobiety z KGW w Kijach zrzeszone w zespole ludowym Kasztelanie oraz KGW i zespoły ludowe Bolechowiczanie, Drochowianie, Korytniczanki i Kowalanki. Zespoły zaprezentowały po dwie pieśni ze skarbnicy folkloru świętokrzyskiego i jedną tradycyjną pieśń biesiadną. W repertuarze zaprezentowano znane i mało znane pieśni ludowe – m.in. „Oj stary, oj stary”, „Ożeniłem się”, „Ojciec kozoł, matka chciała”, ”Łobiecanki”, a z biesiadnych m.in. „Zachodzi słoneczko”, „Koraliki”, „Dziewczyno, dziewczyno”.

Komisję konkursową zachwycił autentyczny przekaz ludowy KGW w Górkach pieśni ze zbioru materiałów etnograficznych ks. Władysława Siarkowskiego pod tytułem „Cemu ty Maniu w lesie stois” i „A na ty łące”. Komisja konkursowa miała ciężki wybór w przyznaniu nagrody głównej, która w końcu trafiła do dwóch zespołów – KGW w Górkach i Kasztelanów.

Organizatorzy zapraszają w przyszłym roku na kolejny przegląd pieśni ludowych.

Regina Kobierska

Galeria:


Zdjęcia: Monika Wrzoskiewicz To i owo na ludowo

To i owo na ludowoW niedzielę 5 czerwca 2016 roku na placu przy Urzędzie Gminy w Skarżysku Kościelnym odbyły się VIII prezentacje kapel i zespołów ludowych z powiatu skarżyskiego i gmin ościennych „To i owo na ludowo”. Organizatorem tego wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich z Grzybowej Góry. W tym dniu uczestnicy imprezy mogli na żywo obcować z kulturą świętokrzyskiej wsi. Widzowie mogli słuchać i bawić się przy muzyce ludowej i biesiadnej.


Na scenie wystąpiło 13 wykonawców: Grzybowianki i Grzybowianie z Grzybowej Góry, zespoły z Bliżyna: Sobótka, Kuźniczanki, Kapela Bliżej Serca i Wacław Pejas; Zagórzanki z gminy Łączna, zespoły z gm. Mirzec: Tychowianie, Osinianki, Dworzanie; Marcinkowianie z gminy Wąchock oraz 2 chóry Romano i Seniorites Malinki.

Każdy zespół wykonywał kilka utworów. Czas występu był przewidziany na 15 min. W repertuarze zespołów mogły występować piosenki i przyśpiewki, skecze i kawały o tematyce ludowej. KGW Grzybowianki zadbało o poczęstunek tradycyjnym jadłem. Każdy wykonawca otrzymał pamiątkowy podarunek, którym była ręcznie wykonana serweta oprawiona za szkłem z okolicznościową nalepką. Prezentacje trwały kilka godzin. Ostatnim punktem imprezy była zabawa pod chmurką, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Impreza sfinansowana była przez Urząd Gminy Skarżysko Kościelne, Starostwo Powiatowe oraz prywatnych sponsorów, między innymi Firmę Odzieżową Dana i Napoje Pierrot.

Jolanta Krupa
PZD Skarżysko Kamienna

Galeria: Śniadanie Wielkanocne na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu

Śniadanie Wielkanocne na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu19 marca br. na sandomierskim Zamku odbyła się XVII edycja Śniadania Wielkanocnego kultywującego tradycje świąteczne mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Organizatorem spotkania było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wspólnie ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze”, wszystkimi gminami powiatu sandomierskiego oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich z Sandomierza.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów gmin z powiatu sandomierskiego, posłowie na Sejm RP, duchowni, pracownicy instytucji kultury oraz przedstawiciele wielu innych środowisk. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w scenerii sali widowiskowej sandomierskiego Zamku, udekorowanej wiosennymi kwiatami. Na świątecznych stołach nie zabrakło tradycyjnego żurku z jajkiem, bigosu, smacznych wędlin, jaj oraz apetycznych, słodkich wypieków. Jak co roku każda z gmin powiatu sandomierskiego przygotowała kosze z tradycyjnym święceniem, które podczas spotkania wyeksponowane były na centralnym miejscu. Znajdujące się w koszach wiktuały poświęcił ks. Kanonik Krzysztof Rusiecki z parafii św. Pawła w Sandomierzu.

Podczas Śniadania Wielkanocnego nie mogło zabraknąć nawiązania do symboliki Świąt Wielkiej Nocy. Przedstawiciele gminy Łoniów przygotowali na tę okazję krótki występ słowno-muzyczny pt. Wielka Sobota „Święconka”, przybliżający zwyczaje i obrzędy związane ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Sponsorami spotkania jak co roku byli: P.P.H.U. „KASIA” Sp. Z o.o. Krzysztof Szymański, Jarosław Pałgan z Dwików, Cukiernia JUGO Janusz Jugo z Kępia Zaleszańskiego, Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy S.A., F.H.P. MEGAVITA Jadwiga Małkiewicz z Gór Wysokich oraz Piekarnia Pieczywa i Wyrobów Cukierniczych Dariusz Stępień z Mokoszyna.

Edyta Juda
Dział PWGDiA

Galeria: Za nami IV Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej

Za nami IV Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej„Turystyka wiejska „lokomotywą” rozwoju obszarów wiejskich” – pod takim hasłem 9 marca 2016 r. odbyło się IV już Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej, które odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście. Ideą organizacji Forum była chęć upowszechniania rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz promocja wsi, jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku. Organizatorzy chcieli zachęcić i zainspirować współczesne kobiety do podejmowania nowych działań z zakresu turystyki wiejskiej, rozwijania swoich umiejętności i poszerzania horyzontów. Utrzymane w świątecznej atmosferze Dnia Kobiet spotkanie było okazją do wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania.

 

Organizatorami spotkania byli Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 kobiet z całego powiatu sandomierskiego. Wśród przybyłych gości znalazły się przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, samorządów gminnych oraz różnych organizacji kobiecych. Podczas Forum odbyły się wykłady związane z tematyką turystyki wiejskiej, agroturystyki oraz gospodarstw edukacyjnych. Spotkanie uświetnił koncert grup śpiewaczych Zawichost, Linowiacy, Zespołu Pieśni Tańca i Kabaretu Zielona Dolina oraz występy taneczne grup Love Dance i MOW SKŁAD, działających w M-GOK w Zawichoście. Spotkaniu towarzyszyły: wystawa i kiermasz rękodzieła artystycznego, stoiska informacyjno-promocyjne lokalnych instytucji oraz firm, jak również słodki poczęstunek.

Uroczystego otwarcia Forum i przywitania zaproszonych gości dokonały organizatorki pani Patrycja Sus-Lutyńska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście oraz pani Edyta Juda – specjalista ds. Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Sandomierzu. Głos zabrali również obecni na spotkaniu panowie Adam Bodura – Z-ca Dyrektora ŚODR Oddział w Sandomierzu, Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu i Dyrektor Banku Spółdzielczego Oddział w Zawichoście oraz Józef Paćkowski – Sekretarz Miasta i Gminy Zawichost, którzy złożyli wszystkim paniom serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Pierwszym punktem programu był krótki koncert pt. „Cóż bez miłości wart jest świat...” w wykonaniu grup śpiewaczych ZAWICHOST, LINOWIACY oraz Zespołu Pieśni Tańca i Kabaretu ZIELONA DOLINA działających w M-GOK w Zawichoście. Zespoły pod przewodnictwem pani Marii Skorupy i przy akompaniamencie na akordeonie pana Sławomira Jagodzińskiego przygotowały kilka znanych utworów, m.in. „Cóż bez miłości wart jest świat”, „Ożeń się” i „Święto Kobiet”, które spotkały się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Następnie pani Alicja Stępień – Prezes Stowarzyszenia „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, zaprezentowała rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki na Sandomierszczyźnie, inspirowany przykładami z „Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego”. Kolejną prelekcję pt. „Współpraca z gospodarstwami agroturystycznymi – dobre praktyki na przykładzie działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”, wygłosiła gościnnie pani Katarzyna Borowska – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na drugą część spotkania, którą na wstępie uświetniła prezentacja grup tanecznych LOVE DANCE oraz MOW SKŁAD działających w M-GOK w Zawichoście, przygotowana pod okiem instruktora – pani Małgorzaty Czajkowskiej. W następnej kolejności pani Anna Michalska z ŚODR w Modliszewicach zaprezentowała nowe kierunki rozwoju agroturystyki – czyli zagrody edukacyjne. Ostatnim, niemniej jednak równie interesującym punktem programu był wykład dotyczący szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, jako produktu turystycznego regionu Gór Świętokrzyskich, wygłoszony przez panią Teresę Wąsik – kierownika Działu Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ze ŚODR w Modliszewicach. Na koniec pani Izabela Niedobit – koordynator ds. SIR z ŚODR Oddział w Sandomierzu, przedstawiła krótką informację dotyczącą idei i funkcjonowania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie.

Na Forum nie zabrakło oczywiście chwili czasu na dyskusje, rozmowy, wymianę doświadczeń, łyk kawy i kęs smacznego ciasta. Spotkaniu towarzyszyła wystawa i kiermasz rękodzieła artystycznego, stoiska informacyjno-promocyjne lokalnych instytucji i firm oraz słodki poczęstunek. Swoje stoiska promocyjne prezentowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej, Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie (SIR), Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, Salon Kosmetyczny Paradise z Bogorii, Salon Kosmetyczny Exclusive z Klimontowa oraz Gminne Koła Florystyczne, Artystyczne i Bibułkarskie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Goście mogli uzyskać potrzebne informacje i porady, skorzystać z nieodpłatnych zabiegów i konsultacji kosmetycznych, otrzymać interesujące materiały, ulotki, jak również podziwiać i zakupić wyroby rękodzielnicze utalentowanych pań z gm. Koprzywnica.

Sponsorami i darczyńcami tegorocznego Forum byli: Bank Spółdzielczy w Sandomierzu, „Piekarnia Zawichojska” MASPEK pana Grzegorza Siwka, Sklep Lewiatan w Zawichoście – Orient Res Sp. z o.o. z Prezesem Krzysztofem Strobel na czele oraz Cukiernia „Bałtowskie Wypieki” z Bałtowa. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie organizacyjne forum.


Edyta Juda

Dział PWGDiA
ŚODR w Modliszewicach
Oddział w Sandomierzu
„Centrum Ogrodnicze”

Galeria: Tak działają w Cieklińsku w gminie Ruda Maleniecka

 
Tak działają w Cieklińsku w gminie Ruda Maleniecka

W czwartek 10 grudnia 2015 roku w świetlicy wiejskiej w Cieklińsku odbył się pokaz pt. „Rękodzieło – stare w nowym stylu – stroiki bożonarodzeniowe”. Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki wypiekane najczęściej w kształcie serduszek, orzechy, a także małe czerwone tzw. rajskie jabłuszka. Pojawiały się również własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i waty. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju choinkę ubiera się nieco inaczej. Dekoruje się ją bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (tak jak kiedyś), a w niektórych domach srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. Uczestniczki podczas pokazu postawiły na tradycję i każda zrobiła własną choinkę z siana udekorowaną w suszone owoce i orzechy.
Halina Szymańska
Galeria:

O produktach tradycyjnych w Radoszycach

O produktach tradycyjnych w Radoszycach

25 listopada 2015 roku w remizie OSP w Radoszycach na zaproszenie Anity Stolarskiej – pracownika Urzędu Gminy w Radoszycach odbyło się szkolenie pt. „Lista Produktów Tradycyjnych – znaczenie rynkowe oraz zasady rejestracji produktów”. W szkoleniu tym udział wzięło 15 osób. Były to osoby pochodzące z ternu gminy Radoszyce.

Podczas szkolenia prowadzono dyskusję na temat możliwości wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, a także udzielano odpowiedzi na pytania związane z szeroko rozumianą tematyką produktów tradycyjnych.

Miło nam zauważyć, że społeczność lokalna z terenu gminy Radoszyce jest bardzo aktywna, chętna do działania i do dalszej współpracy.

Halina Szymańska

Galeria:

 Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji

Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji
Od 16 do 18 listopada br. specjalistki Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń wzięły udział w seminarium pt. „Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji” zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Celem seminarium było zdobycie wiedzy na temat innowacyjnych metody aktywizacji mieszkańców oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy doradcami współpracującymi z kobiecymi organizacjami pozarządowymi działającymi na obszarach wiejskich lub na rzecz rozwoju tych organizacji.

W pierwszym dniu poznałyśmy „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich wobec współczesnych wyzwań” oraz wypracowałyśmy na warsztatach „Twórcze wykorzystanie zasobów kultury materialnej i niematerialnej wsi, jako elementu służącemu rozwojowi społecznemu”. Warsztaty te w podziale na grupy obejmowały 4 tematy rozmowy: finanse – czyli za co?, współpraca zewnętrzna – czyli z kim?, działalność wewnętrzna – czyli jak? oraz rozwój regionu – czyli po co? Warsztaty podkreśliły rolę uczestniczących organizacji w tak ważnym obszarze działania jakim jest rozwój społeczny.

W ramach seminarium odbyła się wizyta studyjna na terenie województwa małopolskiego, gdzie uczestniczki spotkały się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Babiniec” w Kluczach oraz z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania „Nad Biała Przemszą” i Stowarzyszenia „Produkt lokalny Nad Białą Przemszą” w inkubatorze kuchennym „U Pyzy” w Olkuszu. Inkubatory kuchenne stają się szansą dla rolników na łatwiejszą i zgodną z wymaganiami prawnymi produkcję i sprzedaż lokalnych produktów przetworzonych. Wizyta studyjna na Pustynię Błędowską w drugim dniu seminarium była dobrym przykładem upowszechniania dobrych praktyk kobiecych organizacji pozarządowych działających na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zwłaszcza w zakresie ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności.

W trzecim dniu zdobyłyśmy wiedzę dotyczącą źródeł finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020, a także poznałyśmy innowacyjne metody aktywizacji mieszkańców na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w kontekście działalności w NGO. Podczas tych zajęć warsztatowych poznałyśmy sposoby aktywizacji i angażowania mieszkańców w rozwój obszarów wiejskich.
Halina Szymańska
Galeria:
Z wizytą w Sejmie RP…

 
Z wizytą w Sejmie RP…


Grupa kobiet z kół gospodyń wiejskich z Opatowca zaproszona przez posła na Sejm RP Mirosława Pawlaka uczestniczyła w ministerstwie rolnictwa w Warszawie w szkoleniu, podczas którego mogły się zapoznać się z nowymi rozwiązaniami zawartymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Szkolenie prowadzili pracownicy ministerstwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego z Radomia. Po tej dawce wiedzy panie zwiedziły gmach Sejmu RP. Osobiście po salach obrad i innych pomieszczeniach oprowadzał je poseł Pawlak. Zobaczyły Salę Posiedzeń i wzięły udział w obradach sejmowych. Z galerii mogły śledzić ich przebieg. Zwiedziły również Salę Kolumnową i hol główny. Stanęły tam przed tablicą pamiątkową ku czci posłów, którzy zginęli w obronie kraju podczas drugiej wojny światowej, oraz przed tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską. Miały także okazję popatrzeć na makietę wszystkich zabudowań sejmowych, a w sali Wszechnicy Sejmowej zapoznać się z historią i współczesnością polskiego parlamentaryzmu.

Sejmowy gmach większość z tych osób widziała tylko na ekranach telewizyjnych. Ale już będąc w samym środku, mogła porównać rzeczywistość ze swoimi wyobrażeniami i wczuć się w atmosferę tego miejsca. Udało się paniom spotkać również wielu znanych polityków, dziennikarzy, publicystów i inne osoby, które znają wyłącznie z telewizji. I znów skonfrontowanie obrazu rzeczywistego z magią ekranu dało powód do wielu dyskusji. Miłym akcentem pobytu w stolicy było też zwiedzenie kilku ciekawych miejsc i zabytków.

Paniom w wyjeździe towarzyszyli: wójt gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, skarbnik gminy Anna Klimaszewska-Luty, dyrektor instytucji kultury Beata Adamczyk oraz Karolina Leśniowska pracująca w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Karolina Leśniowska
Galeria:
Królowa jest tylko jedna. Marchewka!


Królowa jest tylko jedna. Marchewka!

6 września 2015 roku w Sielcu Kolonii odbyło się XII Marchewkowe Święto. „Królowa jest tylko jedna. Marchewka!” – to hasło obowiązywało podczas najstarszej w województwie świętokrzyskim imprezy tego typu. Marchewkowe Święto wywalczyło swoją pozycję w regionie. Podczas corocznych obchodów festyn cieszy się bardzo dużą popularnością. Pomysłodawcą imprezy jest Mirosław Fucia – prezes Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców „Sielec”. Festyn organizowany jest od 2004 roku, i już tradycyjni odbył się na placu należącym do Spółdzielni.

Podczas każdego święta marchewkowego członkowie Spółdzielni wraz z prezesem starają się, aby zaprezentować uczestnikom jak najatrakcyjniejszy program artystyczny. Tak było i w tym roku. Każdy miał możliwość by znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy mogli podziwiać m.in. dzieci z Zespołu Szkół z Topoli, zespół Gabułtowianki, Folkowy Zespół Maters, jedną z bardziej intrygujących „kobiet” z naszego województwa – Genowefę Pigwę oraz na pewno wszystkim znany z piosenki „Żono Moja” zespół Masters. Prezes Spółdzielni Mirosław Fucia poprowadził „mistrzostwa świata w tarciu marchewki” – konkurs, w którym wzięły udział dwie panie i tylu samo panów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Występy artystyczne zakończył jak co roku pokaz sztucznych ogni, który rozświetlił niebo nad Sielcem Kolonią. Jednak festyn na tym się nie skończył, dla tańczących przewidziano zabawę do białego rana.

Innowacją wprowadzoną przez Karolinę Leśniowską, pracownicę ŚODR w Modliszewicach, która czuwała nad przebiegiem uroczystości, było zorganizowanie gier i konkursów dla najmłodszych uczestników. Zabawy, oprócz tego, że przyniosły wiele radości, były jeszcze zdrowe i smaczne. Najmłodsi mieli za zadanie m.in. wypić świeży sok z marchwi lub wziąć udział w wyścigach na zjedzenie utartej marchwi.

Imprezie w Sielcu towarzyszyła wystawy ciągników i sprzętu rolniczego, prezentacje nowych odmian warzyw. Były także stoiska starostwa powiatowego, szkół, firm i instytucji oraz wiele atrakcji dla zwiedzających.

Oczywiście na spotkaniu nie zabrakło wielu znamienitych gości. W oficjalnej części obchodów uczestniczyli: eurodeputowany Czesław Siekierski, wiceprzewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, Krzysztof Janakowski reprezentujący Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, starosta powiatu kazimierskiego Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn oraz burmistrz Skalbmierza Michał Markiewicz.

Pomimo iż warunki pogodowe były nie najlepsze i było dość chłodna i wietrznie to festyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy mają nadzieję, iż kolejne tego typu spotkanie będzie równie satysfakcjonujące.
Karolina Leśniowska
Galeria:Nowe inicjatywy w Sielpi
 
12 sierpnia 2015 roku w miejscowości Sielpia (gm. Końskie) przeprowadzone zostało szkolenie pt. „ABC przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – zakładanie działalności gospodarczej”. W szkoleniu uczestniczyło 9 osób, głównie kobiet zainteresowanych założeniem stowarzyszenia. Inicjatorami szkolenia była Sołtys Sielpi Jolanta Lipowska oraz Agnieszka Kuleta-Dzierzgwa.
 
Uczestnicy szkolenia wykazali chęć do działania na rzecz rozwoju różnych form przedsiębiorczości wiejskiej oraz aktywizowania mieszkańców na rzecz rozwoju środowiska lokalnego. Są otwarci na współpracę z innymi. Mają nadzieję, że po zakończeniu czasu urlopowego w najbliższym czasie powołają do życia nowe stowarzyszenie, które będzie działać na ich terenie i do którego już dziś zapraszają osoby chcące pracować dla dobra społeczności lokalnej.

Halina SzymańskaO działalności Kół Gospodyń Wiejskich
 
Koła Gospodyń Wiejskich są dobrowolną, samorządną i niezależną organizacją społeczno-zawodową kobiet wiejskich działającą w ramach organizacji kółek rolniczych Jest to organizacja stanowiąca liczącą się bazę samorządu rolniczego, która może podejmować szereg działań gospodarczych i społecznych na wsi przy niewielkim wsparciu finansowym i organizacyjnym ze strony państwa. Aktywność zawodowa kobiet dotyczy wykonywanych przez nie funkcji, zarówno tradycyjnych (rola matki, gospodyni domowej, producentki rolnej), jak i współczesnych (organizatorki biznesu) potrzebuje odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Tradycyjnie bowiem kobieta wiejska wykazuje trzy obszary aktywności zawodowej: rodzina, gospodarstwo rolne i gospodarstwo domowe. Program działalności KGW jest bardzo szeroki. Wynika on głównie z potrzeb kobiet wiejskich i ich rodzin oraz potrzeb wsi i rolnictwa. Jest stale dostosowywany do zmieniających się warunków zewnętrznych i wzbogacany o nowe formy działania. Koncentruje się on na pięciu obszarach działania, które dotyczą:
 • pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży. Wiele kół prowadzi działalność mająca na celu poprawę warunków lokalowych szkół współdziałając w tym zakresie z samorządem terytorialnym, ogniwami administracji samorządowej i rządowej;
 • działania na rzecz ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich poprzez rozwój oświaty zdrowotnej, podnoszenie stanu sanitarnego obejść gospodarskich i całej wsi, kultury zdrowotnej mieszkańców wsi oraz pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym;
 • rozwijania różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, aktywnych form walki z bezrobociem, poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, wielofunkcyjnego rozwoju wsi;
 • racjonalizowania wiejskiego gospodarstwa domowego i działów produkcji rolniczej prowadzonych głównie przez kobiety;
 • zwiększania uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowanie folkloru i sztuki ludowej.
Rozwijanie różnych form przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, głównie wśród kobiet, jest od 1990 r. jednym z trzech wiodących zadań działalności programowej organizacji. Celem tej działalności jest zwiększenie aktywności zawodowej oraz wzrost dochodów rodzin rolniczych.

Obecnie KGW inicjują różnorodną działalność gospodarczą i handlową, jak przetwórstwo rolno-spożywcze, mała gastronomia, turystyka, organizowanie pracy nakładczej, promowanie i sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego. Działalność ta służy pozyskiwaniu środków na finansowanie podejmowanych inicjatyw socjalnych, a także działalność kulturalno-oświatową oraz inne formy radzenia sobie w warunkach gospodarki rynkowej. W zmienionej sytuacji gospodarczej powstało zapotrzebowanie na kształcenie w zakresie marketingu, ekonomiki, organizacji małego biznesu, wytwarzania zdrowej żywności, organizacji bazy turystycznej na wsi, organizacji sprzedaży płodów rolnych. Jedną z najbardziej popularnych i najstarszych form działalności KGW jest prowadzenie wypożyczalni sprzętu gospodarstwa domowego i punktów pomocy gospodarczej.

Zakres działalności organizacji KGW jest systematycznie wzbogacany o nowe inicjatywy i dostosowywany do zmieniających się warunków. Działalność ta we wsiach i gminach prowadzona jest w ramach współpracy z organizacjami młodzieżowymi, ochotniczymi strażami pożarnymi, spółdzielczością wiejską, organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej oraz instytucjami obsługującymi wieś i rolnictwo.

Do pobrania: